Dzień Turystyki

“Kolory Afryki” Światowy Dzień Turystyki w Gliwicach 2015

W sobotę 10 października, w centrum Kultury Studenckiej "Mrowisko" odbyły się obchody Światowego Dnia Turystyki. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Zygmunta Frankiewicza. Program "Kolory Afryki" był okazją do spojrzenia na ten ogromny kontynent z trzech punktów widzenia. Jak co roku sala teatralna licząca 300 miejsc była pełna Gliwiczan, dla których podróże i poznawanie świata jest ważną częścią życia. Gościem specjalnym Światowego Dnia Turystyki był dziennikarz Marcin Kydryński.


Śladami Stasia i Nel

W prelekcji "Śladami Stasia i Nel" Marcin Złomskim wziął najmłodszych widzów na spotkanie z Czarnym Lądem, śladami bohaterów książki Henryka Sienkiewicza "W Pustyni i w puszczy". Podczas multimedialnej wyprawy  dzieci podróżowały statkiem po Nilu, wysłużonym pociągiem przez pustynię Nubijską, a także ciężarówkami przez afrykańskie bezdroża. W czasie wirtualnego safari spotkały wiele dzikich zwierząt. Na koniec wszystkie dzieci będące na sali ruszyły w stronę stolika na którym Pan Marcin wyłożył pamiątki z Afryki....największe wrażenie zrobiły afrykańskie maski.

Afrykańskie maski fot: Zdzisław Daniec
Pamiątki z Afryki,  fot: Zdzisław Daniec


Filip z maską fot: Zdzisław Daniec
Afryka z wielkiej góry

Po bardzo spokojnej prezentacji dla dzieci przyszedł czas na coś bardziej żywiołowego...a to za sprawą David Kaszlikowskiego i jego opowieści o Afryce widzianej z perspektywy wspinacza i  alpinisty. Spotkanie z Davidem to duża dawka wielu mocnych wrażeń. Prowadzący ten wieczór Dominik Bac przedstawiając naszego gościa, przypomniał o jego wyczynach na wielu górskich ścianach na świecie, ale również wejścia na budynek Hotelu Marriott w Warszawie. Widzowie dowiedzieli się jak wspiąć się na dziewicze górskie ściany na krawędzi Sahary, wejść do tajemniczego grobowca  Tellemów, wyśledzić stado pustynnych słoni i przeżyć piaskową burzę podczas wspinaczki. Unikalne zdjęcia z magicznego Mali, wioski Berberów w samym środku Atlasu Wysokiego w Maroku, granitowy Madagaskar. Przepiękny pokaz, pasja i zaangażowanie prowadzącego,  bezpretensjonalność sprawiły, że zgromadzona publiczność od małych do dużych była zachwycona.


David Kaszlikowski fot. Zdzisław Daniec


Kolory Afryki - gość specjalny Marcin Kydryński

Długo oczekiwany gość gliwickiego święta turystyki, Marcin Kydryński, wybitny dziennikarz muzyczny, fotograf, miłośnik Afryki i autor książek w rozmowie z Dominikiem Bac,  prezesem Stowarzyszenia Grupa Outdoor, opowiadał o swojej podróżniczej pasji i dokumentowania egzotycznego piękna kontynentu. O swoim zauroczeniu Czarnym Lądem, który pomimo udręki, bólu, cierpienia w wielu swoich zakątkach spowodowanymi wojnami, konfliktami, biedą, jest to również kontynent wielu szczęśliwych ludzi. Spotkanie to było prawdziwą ucztą duchową wzbogaconą, pokazem niezwykłych zdjęć.
                                                                            Marcin Kydryński i Dominik Bac fot: Zdzisław Daniec


Organizatorem wydarzenia był Wydział Kultury i Promocji Miasta w Gliwicach, gliwickie Stowarzyszenie Grupa Outdoor wraz z Akademią Odkrywcy im. Tony Halika oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej Muzeum w Gliwicach. 

“Kajakiem przez Świat” Światowy Dzień Turystyki w Gliwicach 2014
3 października Prezydent Miasta Gliwice Zygmunt Frankiewicz zaprasza na obchody Światowego Dnia Turystyki. W tym roku będziemy odkrywać Świat z poziomu kajaka oglądając największe i najciekawsze dokonania polskich odkrywców.

Kajak jest znany ludzkości od 6000 lat i dzisiaj stanowi jedną z najbardziej popularnych form spędzania czasu wolnego. W ostatnich latach przeżywa renesans również w Polsce gdzie znowu na wielu rzekach także Śląska są organizowane spływy i zawody.

Światowy Dzień Turystyki jest organizowany przez Samorząd Miasta Gliwice przy współpracy Akademii Odkrywcy im. Tony Halika i Muzeum w Gliwicach.


3 października 2014 roku (piątek)
Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko,
ul. Pszczyńska 85, Gliwice
WSTĘP WOLNY

  • 17: 00 Spotkanie autorskie z Aleksandrem Dobą
  • 18:30 Spotkanie autorskie z Tomaszem Jakubcem z klubu Bystrze
  • 16: 00 / 17:00 / 18:00 Warsztaty plastyczne dla dzieci.
* Na warszaty plastyczne jest ograniczona ilość miejsc prosimy o zapisy 
pod numerem telefonu 668 60 20 28


Transatlantyckie wyprawy Aleksandra Doby


W czasie Światowego Dnia Tursytyki zobaczymy wyczyny kajkowe z najwyższej półki. Gwiazdą spotkania będzie Aleksander Doba polski podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent wyłącznie dzięki sile mięśni, bez asysty łodzi ratunkowej w wieku 67 lat ! Spotkanie z Aleksandrem Dobą to szansa na osobiste spotkanie z wielką inspiracją i energią.
Kajakarze AKTK Bystrze w Kanionie ColoradoPo pokonaniu Atlantyku wybierzemy się na spływ Wielkim Kanionem Colorado. Ten największy przełom rzeki na świecie, powstawał w ciągu milionów lat, żłobiony przez wiatr i wodę. Tylko niewielka liczba kajakarzy doświadcza samodzielnego spłynięcia rzeką Colorado w Grand Canyon uczestnicząc w niekomercyjnym spływie. Członkowie znanego Klubu Kajakowego Bystrze z Krakowa rozpoczęli eksplorację kanionu w roku 1994 aby po 17 latach oczekiwania dostać pozwolenie na spływ główną częścią rzeki. Zobaczymy wspaniałe zdjęcia, nieujarzmioną przyrodę a także dowiemy się jak rozpocząć przygodę z kajakarstwem na najwyższym poziomie.

Warsztaty plastyczne dla dzieciW czasie obchodów Dnia Turystyki nie zapominamy o najmłodszych odkrywcach. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy kreatywne warsztaty plastyczne które poprowadzi Stowarzyszenie Międzynarodowe “Maloka”. Dzieci wykonają prace połączone tematyką z programem “Kajakiem przez Świat”Opis programu

“Aleksander Doba kajakiem przez Atlantyk”


Aleksander Doba - polskikajakarz, podróżnik i zdobywca. Jego dokonaniami można obdzielić życiorysy kilkunastu podróżników ekstremalnych. Urodzony w 1946 roku zaczął przygodę z kajakiem w roku 1980 w rodzinnych Policach. W latach 80tych przepłynał po przekątnej Polskę, nastęnie jako pierwszy Polak pokonał kajakiem Wisłę i przepłynął wzdłuż całego polskiego wybrzeża Bałtyku. Później apetyt tylko rósł. W 1999 roku opłynął Morze Bałtyckie a już rok później po 101 dniach dotarł z Polski do Narwiku “zostawiając za rufą“ ponad 5000 km. 

W 2010 roku po kilkuletnich przygotowaniach między innymi opłynięciu Jeziora Bajkał wyrusza na samotną wyprawę Transatlantyckę z Senegalu (Dakar) do Brazylii. Po trwającym 99 dni samotnym wyczynie i 5394 km dociera do wybrzeży Ameryki Południowej, stając się jednocześnie pierwszym człowiekiem w historii Świata, który przepłynął Ocean Atlantycki z kontynenty na kontynent wyłącznie przy użyciu siły własnych
mięśni. Za całokształt swoich osiągnięć zostaje nagrodzony Super Kolosem najbardziej prestiżową nagrodą środowiska eksploracji w Polsce.

W wieku 64 lat wielu uznałoby to za spełnienie marzeń i ambicji. Jednak już 3 lata później na pokładzie kajaka “Olo”, Doba ponownie mierzy się z Atlantykiem. Tym razem zamierza przepłynąć z Europy do Ameryki Północnej. 7 metrowy kajak z wyposażeniem waży ponad pół tony, a jego jedynym napędem jest 1 wiosło. Wyprawa jest śledzona przez tysiące sympatyków na całym Świecie i nabiera dramatycznego charakteru gdy “Olo” przez kilkanaście dni walczy z przeciwnymi prądami tuż u wybrzeży USA. Gdy jego lokalizator satelitarny przestaje wysyłać informacje o pozycji kajaka, statek handlowy przepływający w
okolicy proponuje ratunek. Jednak Aleksander Doba z uśmiechem na twarzy odpowiada, że to niepotrzebne. 

Silne prądy i fale zmuszają Aleksandra Dobę do zawinięcia na Bermudy. Dzięki zaangażowaniu Piotra Chmielińskiego, polskiego kajakarza i odkrywcy, jedynego człowieka ktory spłynął Amazonkę, po naprawie kajaka i krótkim odpoczynku wyrusza ponownie na walkę z Prądem Zatokowym i dociera do wybrzeży Florydy po 160 dniach i pokonaniu 4500 mil morskich (około 8300 km). W tym momencie ma 67 lat.

Jego wyczyn jest szeroko komentowany w mediach na całym Świecie, a już kilka miesięcy później Aleksander Doba odbiera prestiżową nagrodę magazynu “Canoe&Kayak” za ekspedycję roku. Na swoje motto obrał nepalskie przysłowie: “Lepiej żyć jeden dzień jak tygrys niż 100 dni jak owca”.

Niezwykłą osobowość Olka Doby oraz jego plany będzie można poznać na spotkaniu w
Gliwicach.
„Grand Canyon Colorado oczami polskich kajakarzy” Tomasz Jakubiec AKTK BYSTRZE


Mówią „do trzech razy sztuka”. Coś w tym jest. Pierwszymi polskimi kajakarzami, którzy próbowali spłynąć odcinek Kolorado płynący przez Wielki Kanion, byli członkowie legendarnej wyprawy kajakowej Canoandes ’79. Jako pierwsi na świecie pokonali 13 rzek od Meksyku do Ziemi Ognistej (w tym najgłębszy kanion na naszym globie), ale w 1980 roku polegli przed przepisami regulującymi dostęp do tego cudu natury. 
Drugie polskie podejście, w 1994 roku, również się nie udało. Spłynęliśmy odcinki poza jurysdykcją władz Parku Narodowego i zapisaliśmy się do kolejki. Na pozwolenie czekaliśmy 19 lat. Warto było. Co roku na krawędzi Wielkiego Kanionu staje prawie 5 mln turystów. Z zapartym tchem chłoną widoki rozciągające się u ich stóp. Lecz tylko ułamek z nich może podziwiać go od środka. Byliśmy nielicznymi, którym dane było zobaczyć nieznane oblicze tego miejsca i pierwszą polską wyprawą kajakową, która tego dokonała. Przemierzyliśmy 450 km rzeki, pokonaliśmy prawie 100 rapidów, z których kilkanaście zaliczanych jest do bardzo trudnych i niebezpiecznych. Widzieliśmy gigantyczną grotę Redwall, zjawiskowe kaniony Havasu, Blacktail, Matkatamiba, Deer Creek i dziesiątki innych z pośród prawie setki łączących się z Kolorado. Mogliśmy na własne oczy podziwiać niewiarygodną różnorodność form i kolorów ścian otaczającego nas
kanionu, zmieniające się niemal każdego dnia. Przez 18 dni, odcięci od cywilizacji, każdą cząstką wchłanialiśmy otaczającą nas rzeczywistość. Nie da się opisać gigantycznej pracy wykonanej przez siły natury wobec której czuliśmy się jak pyłek na drodze. Po stokroć warto było czekać tak długo żeby TO zobaczyć.


Światowy Dzień Turystyki w Gliwicach 2013

"KOLUMBIA SERCE ŚWIATA"

25 pazdziernika, godz. 17:00
CKS MROWISKO, ul. Pszczyńska 85, Gliwice


Plakat Dnia Turystyki w Gliwicach
W ramach obchodów Światowego Dnia Turystyki, Prezydent Miasta Gliwice zaprasza na imprezę „Kolumbia – Serce Świata”. W programie spotkanie z Claudią Cardenas i opowieść o niezwykłych indianach z gór Sierra Nevada, koncert kolumbijskiego muzyka Edi’ego Sanchez’a oraz pokaz filmu APAPORIS. Dodatkowo w trakcie imprezy organizowane są warsztaty etnograficznoplastyczne
dla dzieci oraz wernisaż wystawy fotograficznej Dominika Bac i Tomasza Jędrys “ Taka jest Kolumbia”. Wstęp wolny !

Program imprezy


Kolumbia to jeden z najmniej znanych i zarazem najbardziej tajemniczych krajów Ameryki Łacińskiej.
Owiana legendami, przez wiele lat stała z boku turystycznych szlaków aby dzisiaj stać się prawdziwym El
Dorado dla podróżników. Dwa oceany, ośnieżone szczyty Andów, dżungle i sawanny. Nowoczesne miasta i
zapomniane wioski indiańskie. Kolumbia to jednak przede wszystkim wspaniali ludzie, dzięki którym ten kraj kojarzy się dzisiaj z uśmiechem i zabawą.

godz. 17.00 Claudia Cardenas - Prezentacja - “Kolumbia Serce Świata"Spotkanie z kolumbijką Claudią Cardenas - opowieść o wyprawie w góry Sierra Nevada de Santa Marta –najwyższego nadmorskiego pasma górskiego na świecie, zamieszkiwanego przez niezwykłych Indian Kogi i Arhuacos. Określający siebie mianem Strażników Ziemi, spadkobiercy prekolumbijskiej cywilizacji Tayrona żyją w niedostępnych górach, w niezmieniony od wieków sposób i do minimum ograniczają kontakty z cywilizacją. Do ich wiosek można dotrzeć jedynie helikopterem lub po kilkudniowym marszu przez górską dżunglę. Góry, których szczyty wznoszą się na ponad 5700 m n.p.m. to dla Indian odbicie całej Ziemi, lustro, w którym przegląda się ludzkość. W górach znajdują się ruiny prekolumbijskich budowli, zaginionego miasta Ciudad Perdida.


Claudia Cardenas - urodzona w sercu kolumbijskich Los Llanos z zawodu architekt.
Prywatnie – pasjonatka podróży, w których najważniejsze są dla niej spotkania z ludźmi i odkrywanie różnic między kulturami. Zaraża optymizmem i miłością do rodzinnej Kolumbii.
Uczestniczyła w wyprawach żeglarskich QNT Northwest Passage i Cape Horn Antarctica wyróżnionych Kolosem 2007 i National Geographic Traveller.
Wspólnie z mężem Dominikiem organizuje wyprawy odwiedzając żyjące pierwotnie plemiona indiańskie. Założone przez nią w Kolumbii biuro podróży South American Travel organizuje autorskie wyjazdy w Kolumbii i Ameryce Południowej. W Polsce pracuje jako niezależny projektant, lektor języka hiszpańskiego i prowadzi portal takajestkolumbia.com :)godz. 18.00 ­ Edi Sanchez ­ Koncert „Muzyczna podróż po Kolumbii”

Kolumbia oprócz zróżnicowania geograficznego to także niezwykłe miejsce ścierania się i przenikania kultur. Edi Sanchez, zaprasza w fotograficzno­muzyczną podróż przez pięć kolumbijskich regionów. Jest to wędrówka przez świat niejednorodny, ukazująca jego bogactwo przyrodniczo­geograficzne, kulturowe i obyczajowe. Siłami przewodnimi, do których nie sposób się nie odwoływać będą trzy żywioły: indiański, hiszpański oraz afrykański. Poznamy poszczególne regiony Kolumbii przez muzykę: pasillo ­ typową dla regionu andyjskiego, llanero – z regionu trawiastych sawann, muzykę karaibską z regionu Wybrzeża Atlantyku, muzykę kolumbijskiego Pacyfiku i wreszcie kolumbijską salsę.

Edilson Sanchez – Kolumbijczyk urodzony w Bogocie od 7 lat mieszkający w Polsce na Śląsku. Jeszcze w Kolumbii dał się poznać jako muzyk w zespole Tiempo de Jazz. Edi ze swym kolumbijskim temperamentem najbardziej ukochał sobie jazzową nutę. Początkowo polska publiczność poznała go jako frontman’a grupy Edi Sanchez Band, potem mogliśmy obserwować rozwój artysty w takich przedsięwzięciach jak Edi Sanchez Quartet, Fortet, Lothar Dziwoki’s Big Band czy Travel Band.


godz. 19.00 ­ APAPORIS ­ Seans filmowy z przygodą„APAPORIS – tajemnice dżungli”
Produkcja: Kolumbia/USA 2010
Reżyseria: Jose Antonio Dorado


Amazonia to największy las na ziemi. Woda parująca z tego regionu wpływa nie tylko na klimat Ameryki Południowej, ale całego świata. Tutaj żyją jaguar i anakonda, będące źródłem niewidzialnych i potężnych sił, które umożliwiają szamanom przemieszczanie się we wszechświecie i komunikowanie się ze wszystkimi istotami, które go zamieszkują.

APAPORIS to to podróż do nieznanej Amazonii Kolumbijskiej. W latach 40­tych etnobotanik Richar Evans Schultes, przemierzał te rejony dokumentując wiedzę indian oraz odkrywając pradawne sekrety dżungli. Jego badania przyczyniły się do rozwoju etnobotaniki i medycyny.
Apaporis zwraca uwagę na ważne tematy jak zanikanie języków i wiedzy przodków.Mistyczna podróż do najmniej poznanej części Amazonii, w rejon rzeki Apaporis, która przecina kolumbijski las deszczowy. Dzięki swojej niedostępności geograficznej i licznym wodospadom to tutaj do dzisiaj zachowała się tradycyjna kultura, wierzenia i wiedza indian Amazonii. Film przedstawia tajemnice wiedzy rdzennych kultur Cabuyari i Cubeo.

Więcej o filmie APAPORIS tutaj


Wernisaż wystawy fotograficznej “Taka jest Kolumbia” - Dominik Bac, Tomasz JędrysPrelekcjom będzie towarzyszyć wystawa fotografii z podróży po Kolumbii Dominika Baca i Tomasza
Jędrysa „Taka jest Kolumbia”. W czasie kilkunastu podróży po Kolumbii, Dominik i Tomek odwiedzili każdy zakątek tego kraju. Na fotografiach zobaczymy pustynne krajobrazy półwyspu Guajira, dżunglę Amazonii, rejon kawowy, sawanny Los Llanos, kulturę indian i egzotyczne zwierzęta. Wystawa składa się z 30 wielkoformatowych fotografii.

Po wernisażu wystawę będzie można oglądać przez 2 miesiące w gliwickiej Palmiarni, gdzie będzie prawdziwie egzotyczna atmosfera :)

Dominik Bac -­ Podróżnik i fotograf, kapitan jachtowy.. Absolwent Turystyki krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego od lat regularnie podróżuje lądem i pod żaglami, czego efektem są zdjęcia z sześciu kontynentów. Laureat nagród: Kolos 2003, Kolos 2007, I nagroda Rejs Roku 2003, I nagrody Rejs Roku 2007, Nagroda im. Andrzeja Zawady oraz National Geographic Traveller. W czasie dwóch kilkunastomiesięcznych wypraw opłynął pod żaglami obie Ameryki, pokonując Przylądek Horn i Przejście Północno­Zachodnie. Podróżował śladami rajdu Dakar w Afryce i lądem do Indii. Do Kolumbii po raz pierwszy trafił za głosem serca i dotarł tam tylnymi drzwiami płynąc Amazonką. Od kilku lat wraca w Sierra Nevada de Santa Marta odkrywając nowe przyjaźnie w Sercu Świata. Na co dzień koordynuje prace Stowarzyszenia Grupa Outdoor – organizatora rejsów żeglarskich i wypraw do Ameryki Południowej.

Tomasz Jędrys – fotograf i podróżnik, żorzanin. Uczestnik wyprawy kolumbijską rzeką Yari w 2011 roku, która zakończyła się spektakularną akcją ratunkową kolumbijskiej armii. Wypadek i akcja ratunkowa stały się inspiracją dla Discovery Chanel które odtworzyło historię w programie Bear’a Gryll’sa “Ucieczka z piekła”. Tomek jest zafascynowany Amazonią, zakochany w Kolumbii i jej cudownych mieszkańcach. Myśli o niej jak o swojej drugiej Ojczyźnie, bo Kolumbijczycy 2 lata temu podarowali mu drugie życie.


17:00 ­ 20:00 ­ "Odgłosy dżungli i  prekolumbijskie skarby - warsztaty dla dzieci i młodzieżyPrezentacja archeologiczno-antopologiczna dla dzieci i młodzieży mająca na celu przybliżenie historii i kultury Indian zamieszkujących obszar Amazonii. Poprzez zabawę oraz zajęcia plastyczne najmłodsi poznają dzieje tego niesamowitego regionu, jego florę i faunę oraz mieszkańców indiańskich wiosek.
Część plastyczna – tworzenie pióropuszy, prekolumbijskich masek i innych ozdób Indian z Kolumbii, ozdabianie elementami dekoracyjnymi typu kolorowe pióra, bibułki, kartoniki.
Warsztaty prowadzą Ania Bodzek­Sikora i Beata Golińska ze Stowarzyszenia Maloka.

Warsztaty trwają 1 godzinę i odbywają się w 3 grupach o 17:00, 18:00 oraz 19:00
Na warsztaty obowiązują zapisy pod nr tel. 668 60 28 20
Ilość miejsc ograniczona do 30 osób w grupie.


Beata Golińska - magister archeologii, studentka antropologii historycznej, doktorantka w Instytucie Archeologii UJ. Specjalizuje się w archeologii i ikonografii Nowego Świata, a w szczególności Amazonii. Od 2010 roku jest członkiem Projektu Archeologicznego Nakum, w ramach którego bierze udział w wykopaliskach prowadzonych na stanowisku Nakum w Gwatemali. Od 2011 roku współprowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży poświęcone kulturom prekolumbijskiej Ameryki. Interesuje się także szeroko rozumianą sztuką zdobienia ciała, a w szczególności tradycyjnym tatuażem.

Anna Bodzek-Sikora - magister pedagogiki o specjalności wychowanie plastyczne. Od 2004 do dziś pracuje jako instruktor w Miejski Ośrodku Kultury w Żorach, gdzie realizuje projekty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Przez wiele lat pracowała również jako nauczyciel plastyki w szkołach podstawowych. Ukończyła studia podyplomowe Florystyka na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Pracuje również jako wykładowca na kursach aranżacji kwiatowych.
Organizatorem imprezy jest Samorząd Miasta Gliwice oraz Stowarzyszenie Grupa Outdoor
Wystawa fotograficzna "Taka jest Kolumbia" we współpracy ze Stowarzyszeniem MALOKA