wtorek, 9 października 2018

Polskie odkrywania Świata - Światowy dzień turystyki w Gliwicach 2018

W niedzielę 14 października o godzinie 15:00 w Gliwicach odbędzie się spotkanie  podróżników z okazji “Światowego Dnia Turystyki” pod hasłem “Polskie odkrywanie Świata”. Pod dachem hali Arena Gliwice odbędą się spotkania połączone z prelekcjami na wielkim kinowym ekranie, a gośćmi tegorocznej edycji będą: dziennikarz radiowy Tomasza Gorazdowskiego, płetwonurek Krzysztof Starnawski, żeglarz Szymon Kuczyński i pilot szybowcowy Sebastian Kawa.  Wstęp jest wolny a organizatorzy zapewniają że miejsce znajdzie się dla każdego. Dla dzieci i młodzieży Akademia Odkrywcy im.Tony Halika przygotowała także specjalne warsztaty podróżnicze.

Warsztaty dla dzieci odbywają się 4 x między godziną 15:00 a 20:00, ilość miejsc ograniczona, zapisy nr telefonu: 668 602 820
Gościem specjalnym jest dziennikarz Tomasz Gorazdowski. Od lat związany z III programem
Polskiego Radia, znany słuchaczom z relacji z Mistrzostw Olimpijskich i Mundialu to także pasjonat motoryzacji i podróży. Licznik odwiedzonych krajów już dawno minął setkę. Najchętniej podróżuje samochodem lub motocyklem. Tym drugim w ciagu 126 dni objechał Świat. W Gliwicach opowie o swojej podróży samochodem z Alaski do Ziemi Ognistej w prelekcji “Przez trzy Ameryki”.

Sportowiec ekstremalny i odkrywca najgłębszej zalanej jaskini Świata Krzysztof Starnawski opowie o pięknie i niebezpieczeństwach w głębinach zalanych jaskiń. Płetwonurek, speleolog, ratownik TOPR, dwukrotny laureat Kolosa i stypendium National Geographic, rekordzista Polski i Świata w nurkowaniu, specjalizuje się w nurkowaniu w jaskiniach i pod lodem oraz fotografii podwodnej. Jego eksploracje doprowadziły do największych odkryć geograficznych w dziedzinie speleologii w tym odkrycie najgłębszej zalanej jaskini Świata - Hranicka Propast.
Szymon Kuczyński - żeglarz który dwukrotnie opłynął Ziemię na maleńkim 6 metrowym jachcie Atlantic Puffin. Ostatni jego rejs zakończył się w maju gdzie po 270 dniach żeglugi, bez żadnego wsparcia z zewnątrz, bez postojów, bez silnika, samotnie, korzystając jedynie z energii wytwarzanej   przez wiatr i słońce, zamknął drugą pętlę wokół globu. Tym razem trasa wiodła przez najgroźniejsze wody ziemi dookoła trzech wielkich przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwen i Cape Horn. Tym wyczynem Szymon Kuczyński ustanowił rekord najmniejszej jednostki jaka kiedykolwiek opłynęła Świat bez postojów o czym opowie podczas prelekcji “Dookoła Świata raz jeszcze”
Sebastian Kawa - najbardziej utytułowany pilot szybowcowy w historii, piętnastokrotny mistrz Świata i wielokrotny rekordzista Świata w szybownictwie. Pierwszy człowiek który przeleciał szybowcem nad Himalajami. W prelekcji “Moje prywatne górskie przestrzenie” opowie o pasji latania, i niezwykłych lotach na krańcach ziemi oraz jak wyglądają Himalaje z lotu ptaka.Dla najmłodszych odkrywców Akademia Odkrywcy im.Tony Halika przygotowała specjalne warsztaty podróżnicze dla dzieci, które w atrakcyjny sposób przybliżą im najważniejsze polskie dokonania i osiągnięcia w eksploracji najdalszych krańców Ziemi. Wydawnictwo Bezdroża ufundowało nagrody dla uważnych widzów, a także atrakcyjną niespodziankę dla wszystkich uczestników imprezy.