wtorek, 20 października 2015

W sobotę 10 października, w centrum Kultury Studenckiej "Mrowisko" odbyły się obchody Światowego Dnia Turystyki, które swoim udziałem uświetnili znakomici goście. Program "Kolory Afryki" był okazją do spojrzenia na ten ogromny kontynent z trzech punktów widzenia. Jak co roku sala teatralna była pełna gliwiczan,dla których podróże i odkrywanie świata jest ważną częścią życia.


Afrykańskie maski fot: Zdzisław Daniec

W prelekcji "Śladami Stasia i Nel" Marcin Złomskim wziął najmłodszych widzów na spotkanie z Czarnym Lądem, śladami bohaterów książki Henryka Sienkiewicza "W Pustyni i w puszczy". Podczas multimedialnej wyprawy  dzieci podróżowały statkiem po Nilu, wysłużonym pociągiem przez pustynię Nubijską, a także ciężarówkami przez afrykańskie bezdroża. W czasie wirtualnego safari spotkały wiele dzikich zwierząt. Na koniec wszystkie dzieci będące na sali ruszyły w stronę stolika na którym Pan Marcin wyłożył pamiątki z Afryki....największe wrażenie zrobiły afrykańskie maski.
Pamiątki z Afryki,  fot: Zdzisław Daniec


Filip z maską fot: Zdzisław Daniec


Po bardzo spokojnej prezentacji dla dzieci przyszedł czas na coś bardziej żywiołowego...a to za sprawą David Kaszlikowskiego i jego opowieści o Afryce widzianej z perspektywy wspinacza i  alpinisty. Spotkanie z Davidem to duża dawka wielu mocnych wrażeń. Prowadzący ten wieczór Dominik Bac przedstawiając naszego gościa, przypomniał o jego wyczynach na wielu górskich ścianach na świecie, ale również wejścia na budynek Hotelu Marriott w Warszawie. Widzowie dowiedzieli się jak wspiąć się na dziewicze górskie ściany na krawędzi Sahary, wejść do tajemniczego grobowca  Tellemów, wyśledzić stado pustynnych słoni i przeżyć piaskową burzę podczas wspinaczki. Unikalne zdjęcia z magicznego Mali, wioski Berberów w samym środku Atlasu Wysokiego w Maroku, granitowy Madagaskar. Przepiękny pokaz, pasja i zaangażowanie prowadzącego,  bezpretensjonalność sprawiły, że zgromadzona publiczność od małych do dużych była zachwycona.


David Kaszlikowski fot. Zdzisław DaniecDługo oczekiwany gość gliwickiego święta turystyki, Marcin Kydryński, wybitny dziennikarz muzyczny, fotograf, miłośnik Afryki i autor książek w rozmowie z Dominikiem Bacem,  prezesem Stowarzyszenia Grupa Outdoor, opowiadał o swojej podróżniczej pasji i dokumentowania egzotycznego piękna kontynentu. O swoim zauroczeniu Czarnym Lądem, który pomimo udręki, bólu, cierpienia w wielu swoich zakątkach spowodowanymi wojnami, konfliktami, biedą, jest to również kontynent wielu szczęśliwych ludzi. Spotkanie to było prawdziwą ucztą duchową wzbogaconą, krótkim pokazem zdjęć.
                                                                            Marcin Kydryński i Dominik Bac fot: Zdzisław Daniec


Organizatorem wydarzenia był Wydział Kultury i Promocji Miasta w Gliwicach, gliwickie Stowarzyszenie Grupa Outdoor wraz z Akademią Odkrywcy im. Tony Halika oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej Muzeum w Gliwicach.