czwartek, 8 października 2015

Światowy Dzień Turystyki

Dzień Turystyki

"Kolory Afryki" Światowy Dzień Turystyki w Gliwicach w roku 2015.
10 października  Prezydent Miasta Gliwice Zygmunt Frankiewicz  zaprasza na obchody Światowego Dnia Turystyki.W tym roku odkrywać będziemy różnorodność Afryki, kontynentu o kształcie ludzkiego serca, który, wszedł w krwiobieg naszym gościom i pozostał z nimi już na zawsze.
Najpierw dzieci podążą szlakiem , który ponad 100 lat temu przemierzyli bohaterowie książki Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy", później zobaczymy "Afrykę z wielkiej góry", a na sam koniec nasz gość specjalny opowie o swojej fascynacji Afryką do której jeździ nieprzerwanie od 25 lat.

 Światowy Dzień Turystyki jest organizowany przez Samorząd Miasta Gliwice przy współpracy       Akademii Odkrywcy im. Tony Halika i Muzeum w Gliwicach.

10 października 2015 roku (sobota)
Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko 
ul. Pszczyńska 85
44-100 Gliwice
WSTĘP WOLNY

  • godz. 15.30 -spotkanie autorskie z Marcinem Złomskim i Gosią Preuss-Złomską- pokaz dla dzieci "Śladami Stasia i Nel"
  • godz. 16.30 -spotkanie autorskie z Davidem Kaszlikowskim -"Afryka z wielkiej góry"
  • godz. 18.00 -spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim 
            

Kolory Afryki - Podróż przez Czarny Ląd

W czasie Światowego Dnia Turystyki zobaczymy Afrykę oczami słynnego dziennikarza muzycznego, kompozytora, autora tekstów, producenta, podróżnika i fotografa, Marcina Kydryńskiego, zakochanego w Afryce od 25 lat. Jako fotograf współpracował niegdyś z National Geographic, jest pierwszym polskim fotografem, który miał własny reportaż z międzynarodową okładką w NG.
      


 "Afryka z wielkiej góry"

David Kaszlikowski- fotograf, operator kamery, alpinista,  specjalizuje się w fotografii ekspedycyjnej
 i zdjęciach specjalnych. Jego zdjęcia i artykuły od 15 lat ukazują się w magazynach outdoorowych
 i górskich na całym świecie. Zobaczymy Afrykę z niecodziennej perspektywy bo z "góry".


"Śladami Stasia i Nel"
              Nie zapominamy również i w tym roku o dzieciach i zapraszamy je na godzinę 15.30, na  spotkanie   z    Marcinem Złomskim i Gosią Preuss-Złomską na podróż śladami bohaterów książki Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy"Opis programu 

"Kolory Afryki" Marcin Kydryński


Marcin Kydryński - słynny dziennikarz muzyczny, kompozytor, autor tekstów, producent, podróżnik i fotograf. Od 26 lat prowadzi autorskie programy w radiowej „Trójce”, przez ostatnie lata popularną „Siestę” www.polskieradio.pl/9/355/Strona/1. Partner Anny Marii Jopek, współtwórca wielu jej piosenek jako autor i kompozytor, często też jako gitarzysta. Producent wielu płyt, w tym tych „platynowych” („Upojenie”, „ID”). Jako fotograf współpracował niegdyś z National Geographic, jest pierwszym polskim fotografem, który miał własny reportaż z międzynarodową okładką w NG. Z aparatem odwiedził wiele afrykańskich krajów i afrykańskie pustynie. Owocem tych podróży był album fotograficzny „Pod słońce”, za który w 2000 r. otrzymał nagrodę Arkadego Fiedlera. Jego ostatni największy projekt to książka „Lizbona. Muzyka moich ulic”. W latach 1995-1998 był dyrektorem artystycznym festiwalu Jazz Jamboree. W 2008 r. został odznaczony orderem przez Prezydenta Portugalii za popularyzację kultury tego kraju. Od 2011 r. współorganizuje w Gdańsku słynny Siesta Festival www.siestafestival.pl. Wiele informacji o „siestowej” działalności Marcina Kydryńskiego znajduje się na stronie Siesta Fan Clubu www.siestafanclub.pl. Oficjalna strona: www.kydrynski.com.

„Przygotowuję książkę o moich 25 latach w Afryce, zatytułowaną roboczo „Biel”. To skrajnie osobista impresja z wędrówek po całym kontynencie. Przede mną jeszcze dwa, trzy wyjazdy nim rzecz uznam za kompletną (choć przecież takie podróże nie kończą się nigdy). Przedstawię pierwszy wybór fotografii do książki. Podzielę się doświadczeniami z wypraw ekstremalnych, jak Somalia, Sudan Południowy, Kongo, Sierra Leone czy Liberia - ale także wskażę kierunki, które moim zdaniem mogą wciąż jeszcze, mimo niespokojnej sytuacji na świcie, być tym pierwszym, szczęśliwym spotkaniem z Afryką. Spróbuję spojrzeć na dramat kontynentu z perspektywy, bogatszy o doświadczenia moich blisko 25 lat podróży. Ale przede wszystkim spróbuję udowodnić, że mimo udręki, z jaką zmaga się właściwie każdy zakątek Afryki, to wciąż jest region nie tylko konfliktów, katastrof, epidemii i nędzy, lecz także dom wielu szczęśliwych ludzi.”
Marcin Kydryński

"Afryka z wielkiej góry"- David Kaszlikowski
 

David  Kaszlikowski - Alpinista i podróżnik, Laureat KOLOSA, w poszukiwaniu wspinaczkowych wyzwań wspólnie z żoną Elizą Kubarską od lat wspólnie odkrywają odległe zakątki świata. Mają na swoim koncie ekspedycje na Alasce, Grenlandii czy Himalajach oraz egzotyczne wspinaczki w Azji, Meksyku czy Afryce. Wytyczają nowe, często bardzo trudne drogi,  na wielkich górskich ścianach. Zdjęcia i artykuły Davida od 15 lat  pojawiają się na okładkach największych magazynów outdoorowych na świecie, m.in.: National Geographic, Outside, Alpinist czy Rock &Ice. Jako operator kamery David pracował m.in.dla Discovery Channel, ESPN, HBO. Jako wspinacz dał się poznać także podczas wspinaczek bez asekuracji na drapacze chmur. Specjalizują się w fotografii ekspedycyjnej  i zdjęciach specjalnych.


David zabierze nas do Afryki i pokaże ją z góry, bo właśnie wspinaczka jest tym co stanowi podstawę każdej wyprawy organizowanej przez autora. Pomimo tego, że wytyczanie nowych dróg wspinaczkowych jest podstawą tych ekspedycji, eksploracja nowych nieznanych obszarów świata jest nie mniej ważną ich częścią. W czasie prezentacji dowiemy się: Jak wspiąć się na dziewicze górskie ściany na krawędzi Sahary. Jak wejść do grobowca Tellemów po 1000 latach? Jak wyśledzić stado pustynnych słoni?
Jak przeżyć piaskową burzę podczas wspinaczki. Bohaterowie: magiczne Mali, granitowy Madagaskar i wioska Berberów w samym środku Atlasu Wysokiego w Maroku. Unikalne obrazy Afryki w opowieści fotografa; eksplorera i alpinisty.
Śladami "Stasia i Nel"- Gosia Preuss -Złomska i Marcin Złomski Ona – doktor socjologii. On – kontrabasista z dyplomem Akademii Muzycznej. Oboje są także absolwentami Szkoły Głównej Handlowej. Od lat zapaleni globtroterzy. Gdy poznali się na pokazie slajdów podróżniczych On miał już za sobą wędrówkę w głąb peruwiańskiej dżungli, przemierzył Afrykę od Kairu do Kapsztadu i odwiedził klasztory buddyjskie w Tybecie, Ona wspinała się w górach Azji i podziwiała bezkres mongolskiego stepu. Od tej chwili wyjeżdżali już razem, aby w końcu ruszyć w 10-miesięczną podróż poślubną dookoła świata. Gnani wciąż przed siebie przemierzyli ponad osiemdziesiąt krajów na sześciu kontynentach.
Zawodowo zajmują się pokazami slajdów podróżniczych oraz tworzeniem i pilotowaniem autorskich wypraw trampingowych do obu Ameryk, Azji i Afryki. Są pomysłodawcami wyszukiwarki wypraw Zorientowani.pl oraz autorami albumu fotograficznego „Indonezja. W cieniu wulkanów”.


Ta opowieść jest dla dzieci i rodziców, Ci pierwsi są  pewnie jeszcze przed przeczytaniem książki "W pustyni i w puszczy"  , będą mogli zobaczyć jak wiodła droga Stasia i Nel i nabiorą ochoty do jej przeczytania. Natomiast dorośli przypomną sobie jak Oni sami z wypiekami na twarzy czytali powieść Henryka Sienkiewicza  i oczami wyobraźni zobaczą Tomasza Mędrzaka i Monice Rosce  grających Stasia
 i Nel w hicie filmowym z 1973 roku pod tym samym tytułem.

Przez Czarny Ląd przejedziemy szlakiem, który ponad 100 lat temu przemierzyli bohaterowie powieści Henryka Sienkiewicza „W pustynie i w puszczy”. Podczas podróży czeka nas wiele przygód – rejs statkiem po Nilu, przejazd wysłużonym pociągiem przez pustynię Nubijską, a także przeprawy ciężarówkami przez afrykańskie bezdroża. Wybierzemy się na safari, podczas którego spotkamy wiele dzikich zwierząt. Podziwiać będziemy również piękno afrykańskiego krajobrazu: zielone góry Siemen w Etiopii, piaszczyste plaże Zanzibaru oraz rozłożyste baobaby, które były schronieniem dla wędrujących po Afryce Stasia i Nel.