niedziela, 12 lipca 2015

W miesiącu styczniu do starszych dzieciaków i młodzieży z III Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach przyjechała Tomasz Grzywaczewski. Tomek jest doktorantem na Uniwersytecie Łódzkim, podróżnikiem, reporterem i najmłodszym członkiem The Explorers Club. Do Gliwic przyjechał po raz kolejny opowiedzieć dzieciom i młodzieży o swojej wyprawie śladami Pana Witolda Glińskiego, Polaka, który w latach 40-tych XX wieku uciekł wraz z towarzyszami z sowieckiego łagru pod Jakuckiem na Syberii i pieszo dotarł do Kalkuty w Indiach. Naszego gościa zainspirowała do tego książka "Długi Marsz" Sławomira Rawicza.

Piechotą, konno i rowerem Tomasz Grzywaczewski wraz z dwoma kolegami przebyli drogę 8000 km rzekami, pieszo, konno i rowerem przez jedne z najbardziej niedostępnych rejonów naszej planety Jakucja, Buriacja, Mongolia, pustynia Gobi oraz Dach Świata czyli Tybet i Himalaje.
Ta podróż to hołd wszystkich Polakom pomordowanym i więzionym przez Związek Radziecki na "nieludzkiej ziemi" oraz pokazanie, że patriotyzm, czyli miłość do własnej Ojczyzny przy poszanowaniu innych narodów i kultur jest jedną z najważniejszych wartości.  Z podróży powstała  mocna reportażowa książka pt "Przez dziki wschód".

Szkoła Podstawowa nr. 28 w Gliwicach

Szkoła Podstawowa nr. 7 w Gliwicach, były prawie same szóstki za dobrą odpowiedź.
Fragment gazetki szkolnej w Szkole Podstawowej w Wilczy